کراتینه مو چیست و چه خاصیتی برای موهای سر دارد

 در مقاله

در طول زندگی یک فرد حدود بیست چرخه برای موهای او اتفاق می افتند. سه مرحله ی اصلی عبارتند از: مرحله آناژن یا رشد مو، مرحله کاتاژن یا ترمیم و مرحله ی تلوژن یا استراحت. اگر می خواهید هر سه مرحله با هم اتفاق بیفتند پس کراتینه مو بهترین روش برای شما است. اگر آرزو دارید موهای صاف تر و محکم تری داشته باشید پس باید یک برنامه ی اساسی برای کراتینه مو های تان بچینید.

کراتین چیست و چه تاثیری بر روی مو دارد:

کراتین پروتئینی است که به صورت طبیعی در موهای شما وجود دارد. در مدت عمرتان ممکن است این پروتئین کم شود و اثراتش بر روی موهای تان نیز کمتر شود. حال باید به دنبال روش جایگزینی باشید که موهای شما را احیا کند. از عملیات دیگری که کراتین انجام می دهد می توان به محافظت و رشد مجدد اشاره داشت. علاوه بر مو این ماده در رشد ناخن و سلامتی پوست نیز تاثیر گذار است. منظور از رشد مجدد در اینجا ترمیم سلول  ها و لایه های آسیب دیده نیز است. موهای انسان به طور طبیعی از 95 درصد کراتین تشکیل شده است. این بدان معنی است که باید از محصولات بهداشتی برای مو استفاده شود که دارای حجم مناسبی از کراتین باشند. تا در صورتی که درصدی از کراتین طبیعی در مو از بین رفت، با یک ترکیب اشباع شده بتوان آن را بازگرداند.

کراتینه مو

پروسه کراتینه مو و مفهوم آن:

درمان کراتینه مو روشی است برای صاف کردن موها و سلامتی مو با استفاده از کراتین مایع. این محلول باید به مدت زمان 90 دقیقه بر روی موها قرار بگیرد. پروسه کراتینه کردن بهداشتی و اصولی حدود سه ماه به طول می انجامد. برای نرم کردن موها، ضخیم کردنشان و به طور کلی تغییر ساختار درونی مو انجام می شود. کراتینه مو همچنین موهای آسیب دیده را ترمیم می نماید و موخوره را از بین می برد. اگرچه اثربخشی درمان کاملا به ساختار موها بستگی دارد، اما باید روند درمان به صورت کامل و صحیح انجام شود. برای حفظ فرم موها در همان حالت باید پروسه کراتینه کردن به صورت کامل و منظم اعمال شود. در هر مرحله از درمان آن حجم از موهای آسیب دیده که هنوز ترمیم نشده اند ترمیم می شوند.

آیا کراتینه مو ممکن است به موها آسیب برساند؟

همانطور که ذکر شد تاثیر فرایند کراتینه کردن مو به ساختار مو نیز بستگی دارد. برای مثال موهایی که بسیار نازک هستند و ساختار شکننده ایی دارند تحمل محلول داغ کراتین را ندارند و ممکن است آسیب ببینند. قبل از اینکه بخواهید از ماده کراتینه استفاده کنید باید احتیاط های لازم را در این خصوص داشته باشید. به گفته اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA) مارک های خاصی از ماده درمانی کراتینه وجود دارند که دارای ترکیب سمی هستند و موهای شما را ر معرض آسیب های جدید قرار می دهند. بنابراین دقت کنید سالن های زیبایی را انتخاب کنید که استاندارد و مطابق با اصول های بهداشتی هستند. ترکیب های ارگانیک نیز برای درست کردن کراتینه مو وجود دارند که می توانید از آنها استفاده نمایید. یا اینکه خودتان محصول را تهیه کرده و کار انجام پروسه ی کراتینه را به آرایشگرها بسپارید.

کراتینه مو

برای کراتینه کردن مو باید چقدر هزینه کنیم:

کراتینه های ارگانیک دارای ترکیب خاصی هستند. اگر تمایل داشته باشید که خودتان محلول را آماده کنید می توانید مواد ترکیبی را به صورت جداگانه از بیرون تهیه نمایید و آنها را با هم ترکیب کنید. قیمت کراتینه مو در ایران از 400 هزار تومان تا یک میلیون و دویست هزار تومان متغیر است. اما هزینه کراتینه کردن مو به عوامل دیگری همچون بلند یا کوتاه بودن مو، پرپشت یا کم پشت بودن مو نیز بستگی دارد. بهترین نوع کراتینه مو که در بازار ارائه می شود کراتینه برزیلی است. البته قیمت بالاتری را نیز به نسبت سایر برند ها دارد. اگر هزینه پرداخت کراتینه کردن مو را ندارید می توانید برای داشت موهای براق از ترکیب شیر پرچرب، عسل، سس مایونز، روغن نارگیل و تخم مرغ استفاده نمایید. البته اگر در این کار خبره نیستید تنها چاره ی شما مراجعه به سالن های زیبایی است.

کراتینه مو

برای ماندگاری کراتینه کردن مو باید چه نکاتی رعایت شود:

زیبایی مو یکی از دلایلی است که بیشتر خانم ها روی به کراتینه کردن مو روی می آورند. اما بیشتر خانم ها این سوال را دارند که با صرف هزینه ی زیادی که برای کراتینه کردن می پردازند باید چه کارهایی را برای حفظ شادابی و زیبایی موهایشان بعد از کراتینه کردن انجام دهند؟ استفاده نکردن از رنگ موهای شیمیایی با ترکیبات بد، استفاده نکردن از شامپوهایی که دارای مقدار زیادی سولفات هستند و همچنین استفاده از شوینده هایی که در ترکیبات آنها کراتین وجود دارد یا با کراتینه سازگار هستند از نکات قابل توجه بعد از کراتینه مو می باشند.

کراتینه مو

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

برای تماس کلیک کنیدالمنت مو